1.Shampoo: 250 ml for $5.40 or 330 ml for $9.20. Which is better value?
250 ml for $5.40330 ml for $9.20
2.Pasta: 400 g for $1.25 or 750 g for $1.65. Which is better value?
400 g for $1.25750 g for $1.65
3.Shampoo: 600 ml for $7.85 or 1500 ml for $22.40. Which is better value?
600 ml for $7.851500 ml for $22.40
4.Rice: 1500 g for $9.60 or 330 g for $2.70. Which is better value?
1500 g for $9.60330 g for $2.70
5.Breakfast cereal: 600 g for $9.55 or 500 g for $6.10. Which is better value?
600 g for $9.55500 g for $6.10
6.Olive oil: 1000 ml for $11.40 or 330 ml for $2.65. Which is better value?
1000 ml for $11.40330 ml for $2.65
7.Breakfast cereal: 150 g for $0.50 or 800 g for $1.90. Which is better value?
150 g for $0.50800 g for $1.90
8.Washing-up liquid: 500 ml for $1.80 or 400 ml for $1.30. Which is better value?
500 ml for $1.80400 ml for $1.30
9.Orange juice: 250 ml for $6.30 or 1200 ml for $25.30. Which is better value?
250 ml for $6.301200 ml for $25.30
10.Washing-up liquid: 400 ml for $9.10 or 200 ml for $5.15. Which is better value?
400 ml for $9.10200 ml for $5.15
11.Breakfast cereal: 800 g for $2.90 or 150 g for $0.65. Which is better value?
800 g for $2.90150 g for $0.65
12.Breakfast cereal: 1500 g for $30.90 or 500 g for $11.35. Which is better value?
1500 g for $30.90500 g for $11.35
13.Orange juice: 1500 ml for $35.70 or 330 ml for $9.35. Which is better value?
1500 ml for $35.70330 ml for $9.35
14.Milk: 330 ml for $4.60 or 800 ml for $13.45. Which is better value?
330 ml for $4.60800 ml for $13.45
15.Rice: 300 g for $1 or 400 g for $1.05. Which is better value?
300 g for $1400 g for $1.05