Black & white with light frames: saves printer ink.
Contents
Money & Percentages Pack
Colour a star each time you finish a page!
Percentages ofamountsName:Date:Work out each percentage of the amount.1.95% of…2.86% of…3.40% of…4.65% of…5.55% of…6.90% of…7.55% of…8.50% of…9.5% of 5…10.4% of 8…crayonbird.com1
Percentages of amounts
PercentageincreaseName:Date:Increase each amount by the percentage given.1.Increase 815 by 60%.2.Increase 592 by 25%.3.Increase 180 by 55%.4.Increase 845 by 20%.5.Increase 304 by 25%.6.Increase 40 by 30%.7.Increase 865 by 60%.8.Increase 806 by 50%.9.Increase 140 by 35%.10.Increase 770 by 30%.crayonbird.com2
Percentage increase
PercentagedecreaseName:Date:Decrease each amount by the percentage given.1.Decrease 485 by 80%.2.Decrease 470 by 60%.3.Decrease 815 by 80%.4.Decrease 610 by 30%.5.Decrease 20 by 45%.6.Decrease 230 by 90%.7.Decrease 860 by 90%.8.Decrease 145 by 20%.9.Decrease 740 by 5%.10.Decrease 300 by 55%.crayonbird.com3
Percentage decrease
One number as apercentage of anotherName:Date:Give each answer as a percentage (just type the number).1.What percentage of 488 is 366?2.What percentage of 540 is 405?3.What percentage of 400 is 188?4.What percentage of 400 is 244?5.What percentage of 570 is 171?6.What percentage of 185 is 148?7.What percentage of 400 is 164?8.What percentage of 20 is 17?9.What percentage of 500 is 35?10.What percentage of 420 is 168?crayonbird.com4
One number as a percentage of another
Sharing in a ratioName:Date:Share each amount in the ratio given.1.Share 45 in the ratio 1:2. What is the smaller share?2.Share 120 in the ratio 5:7. What is the smaller share?3.Share 117 in the ratio 7:2. What is the larger share?4.Share 99 in the ratio 4:5. What is the larger share?5.Share 100 in the ratio 4:1. What is the smaller share?6.Share 252 in the ratio 5:9. What is the larger share?7.Share 234 in the ratio 4:9. What is the smaller share?8.Share 30 in the ratio 3:7. What is the smaller share?9.Share 198 in the ratio 8:1. What is the smaller share?10.Share 30 in the ratio 7:3. What is the smaller share?crayonbird.com5
Sharing in a ratio
Fractions and decimalsas percentagesName:Date:Write each number as a percentage (just type the number).1.Write 0.2 as apercentage.2.Write 3/4 as apercentage.3.Write 3/50 as apercentage.4.Write 0.82 as apercentage.5.Write 7/20 as apercentage.6.Write 1/10 as apercentage.7.Write 0.4 as apercentage.8.Write 4/5 as apercentage.9.Write 0.16 as apercentage.10.Write 8/25 as apercentage.crayonbird.com6
Fractions and decimals as percentages
Discounts andsalesName:Date:Work out each sale price.1.A skateboard costs $110. In a sale it is 50% off. What is the sale price?2.A backpack costs $34. In a sale it is 30% off. What is the sale price?3.A football shirt costs $48. In a sale it is 10% off. What is the sale price?4.A tablet costs $255. In a sale it is 15% off. What is the sale price?5.A tablet costs $162. In a sale it is 10% off. What is the sale price?6.A phone costs $401. In a sale it is 5% off. What is the sale price?7.A tent costs $136. In a sale it is 40% off. What is the sale price?8.A tent costs $291. In a sale it is 20% off. What is the sale price?9.A tent costs $236. In a sale it is 55% off. What is the sale price?10.A tablet costs $578. In a sale it is 45% off. What is the sale price?crayonbird.com7
Discounts and sales
Simple interestName:Date:Work out how much money there is at the end. The interest is simple interest.1.You save $2850 in an account that pays 12% simple interest per year. How muchwill you have after 9 years?2.You save $2850 in an account that pays 3% simple interest per year. How muchwill you have after 6 years?3.You save $2500 in an account that pays 10% simple interest per year. How muchwill you have after 5 years?4.You save $2850 in an account that pays 10% simple interest per year. How muchwill you have after 4 years?5.You save $1000 in an account that pays 6% simple interest per year. How muchwill you have after 2 years?6.You save $2300 in an account that pays 1% simple interest per year. How muchwill you have after 2 years?7.You save $2950 in an account that pays 8% simple interest per year. How muchwill you have after 5 years?8.You save $2800 in an account that pays 2% simple interest per year. How muchwill you have after 3 years?9.You save $4700 in an account that pays 11% simple interest per year. How muchwill you have after 8 years?crayonbird.com8
Simple interest
BudgetingName:Date:Work out how much money is left.1.You have $76. You spend $12.35, $21.55 and $12.25. How much isleft?2.You have $59. You spend $22.65, $2.20 and $13.65. How much is left?3.You have $43. You spend $7.90, $15.20 and $16.05. How much is left?4.You have $75. You spend $16.90, $26.10 and $27.45. How much isleft?5.You have $60. You spend $5.45, $19.50 and $20.35. How much is left?6.You have $51. You spend $9.70, $14.90 and $15.40. How much is left?7.You have $23. You spend $7.70, $4.20 and $8.05. How much is left?8.You have $76. You spend $19.10, $24.85 and $4.35. How much is left?9.You have $60. You spend $20.50, $9.45 and $6.65. How much is left?10.You have $46. You spend $5.90, $25.15 and $9.05. How much is left?crayonbird.com9
Budgeting
Best buysName:Date:Choose the better value in each question.1.Breakfast cereal: 500 g for $9.55 or 1500 g for $34.65. Which is better value?500 g for $9.551500 g for $34.652.Shampoo: 500 ml for $8.45 or 300 ml for $5.75. Which is better value?500 ml for $8.45300 ml for $5.753.Washing-up liquid: 750 ml for $11.85 or 300 ml for $5.30. Which is bettervalue?750 ml for $11.85300 ml for $5.304.Breakfast cereal: 600 g for $2.45 or 150 g for $0.75. Which is better value?600 g for $2.45150 g for $0.755.Shampoo: 150 ml for $3.40 or 750 ml for $19.65. Which is better value?150 ml for $3.40750 ml for $19.656.Shampoo: 750 ml for $22.15 or 250 ml for $6.50. Which is better value?750 ml for $22.15250 ml for $6.507.Milk: 800 ml for $12.90 or 500 ml for $10. Which is better value?800 ml for $12.90500 ml for $108.Shampoo: 1500 ml for $22.05 or 600 ml for $6.90. Which is better value?1500 ml for $22.05600 ml for $6.909.Orange juice: 600 ml for $15.70 or 300 ml for $10.40. Which is better value?600 ml for $15.70300 ml for $10.4010.Coffee: 750 g for $9 or 1000 g for $11.05. Which is better value?750 g for $91000 g for $11.05crayonbird.com10
Best buys
Currency exchangeName:Date:Convert each amount. Give your answers to 2 decimal places.1.Convert 413 USD to MXN. Rate: 1 USD = 17 MXN.2.Convert 273 GBP to USD. Rate: 1 GBP = 1.3 USD.3.Convert 224 USD to GBP. Rate: 1 USD = 0.82 GBP.4.Convert 531 USD to MXN. Rate: 1 USD = 17 MXN.5.Convert 512 USD to AUD. Rate: 1 USD = 1.56 AUD.6.Convert 185 USD to AUD. Rate: 1 USD = 1.52 AUD.7.Convert 837 USD to CAD. Rate: 1 USD = 1.31 CAD.8.Convert 196 USD to CAD. Rate: 1 USD = 1.33 CAD.9.Convert 815 GBP to USD. Rate: 1 GBP = 1.25 USD.10.Convert 667 USD to MXN. Rate: 1 USD = 19 MXN.crayonbird.com11
Currency exchange
Adding sales taxName:Date:Work out each price.1.A tent costs $286 before tax. Sales tax is 5%. What is the total price?2.A skateboard costs $63 before tax. Sales tax is 5%. What is the total price?3.A watch costs $100 before tax. Sales tax is 7%. What is the total price?4.A phone costs $363 before tax. Sales tax is 8%. What is the total price?5.A bike costs $525 before tax. Sales tax is 8%. What is the total price?6.A football shirt costs $81 before tax. Sales tax is 10%. What is the totalprice?7.A phone costs $386 before tax. Sales tax is 10%. What is the total price?8.A skateboard costs $130 before tax. Sales tax is 6%. What is the totalprice?9.A phone costs $674 before tax. Sales tax is 8%. What is the total price?10.A video game costs $68 before tax. Sales tax is 7%. What is the totalprice?crayonbird.com12
Adding sales tax
Goal plannerName:Date:Make your goal specific, break it into steps and set a deadline.My goalWhy it matters to meSteps1.2.3.4.5.6.DeadlineHow I will know it is doneWhat could get in the way, and my plancrayonbird.com13
Goal planner
Revision checklistName:Date:List your topics, rate how confident you feel, and tick each time you revise.Subject / topicConfidenceRevisedcrayonbird.com14
Revision checklist
crayonbird.com
Percentages of amounts
Work out each percentage of the amount.
Name
Percentages of amounts
Name:
Date:
1.95% of 880 =
2.86% of 300 =
3.40% of 480 =
4.65% of 700 =
5.55% of 300 =
6.90% of 500 =
7.55% of 580 =
8.50% of 646 =
9.5% of 580 =
10.4% of 800 =
crayonbird.com
Money & Percentages Pack1crayonbird.com
Percentage increase
Increase each amount by the percentage given.
Name
Percentage increase
Name:
Date:
1.Increase 815 by 60%.
2.Increase 592 by 25%.
3.Increase 180 by 55%.
4.Increase 845 by 20%.
5.Increase 304 by 25%.
6.Increase 40 by 30%.
7.Increase 865 by 60%.
8.Increase 806 by 50%.
9.Increase 140 by 35%.
10.Increase 770 by 30%.
crayonbird.com
Money & Percentages Pack2crayonbird.com
Percentage decrease
Decrease each amount by the percentage given.
Name
Percentage decrease
Name:
Date:
1.Decrease 485 by 80%.
2.Decrease 470 by 60%.
3.Decrease 815 by 80%.
4.Decrease 610 by 30%.
5.Decrease 20 by 45%.
6.Decrease 230 by 90%.
7.Decrease 860 by 90%.
8.Decrease 145 by 20%.
9.Decrease 740 by 5%.
10.Decrease 300 by 55%.
crayonbird.com
Money & Percentages Pack3crayonbird.com
One number as a percentage of another
Give each answer as a percentage (just type the number).
Name
One number as a percentage of another
Name:
Date:
1.What percentage of 488 is 366?
2.What percentage of 540 is 405?
3.What percentage of 400 is 188?
4.What percentage of 400 is 244?
5.What percentage of 570 is 171?
6.What percentage of 185 is 148?
7.What percentage of 400 is 164?
8.What percentage of 20 is 17?
9.What percentage of 500 is 35?
10.What percentage of 420 is 168?
crayonbird.com
Money & Percentages Pack4crayonbird.com
Sharing in a ratio
Share each amount in the ratio given.
Name
Sharing in a ratio
Name:
Date:
1.Share 45 in the ratio 1:2. What is the smaller share?
2.Share 120 in the ratio 5:7. What is the smaller share?
3.Share 117 in the ratio 7:2. What is the larger share?
4.Share 99 in the ratio 4:5. What is the larger share?
5.Share 100 in the ratio 4:1. What is the smaller share?
6.Share 252 in the ratio 5:9. What is the larger share?
7.Share 234 in the ratio 4:9. What is the smaller share?
8.Share 30 in the ratio 3:7. What is the smaller share?
9.Share 198 in the ratio 8:1. What is the smaller share?
10.Share 30 in the ratio 7:3. What is the smaller share?
crayonbird.com
Money & Percentages Pack5crayonbird.com
Fractions and decimals as percentages
Write each number as a percentage (just type the number).
Name
Fractions and decimals as percentages
Name:
Date:
1.Write 0.2 as a percentage.
2.Write 3/4 as a percentage.
3.Write 3/50 as a percentage.
4.Write 0.82 as a percentage.
5.Write 7/20 as a percentage.
6.Write 1/10 as a percentage.
7.Write 0.4 as a percentage.
8.Write 4/5 as a percentage.
9.Write 0.16 as a percentage.
10.Write 8/25 as a percentage.
crayonbird.com
Money & Percentages Pack6crayonbird.com
Discounts and sales
Work out each sale price.
Name
Discounts and sales
Name:
Date:
1.A skateboard costs $110. In a sale it is 50% off. What is the sale price?
2.A backpack costs $34. In a sale it is 30% off. What is the sale price?
3.A football shirt costs $48. In a sale it is 10% off. What is the sale price?
4.A tablet costs $255. In a sale it is 15% off. What is the sale price?
5.A tablet costs $162. In a sale it is 10% off. What is the sale price?
6.A phone costs $401. In a sale it is 5% off. What is the sale price?
7.A tent costs $136. In a sale it is 40% off. What is the sale price?
8.A tent costs $291. In a sale it is 20% off. What is the sale price?
9.A tent costs $236. In a sale it is 55% off. What is the sale price?
10.A tablet costs $578. In a sale it is 45% off. What is the sale price?
crayonbird.com
Money & Percentages Pack7crayonbird.com
Simple interest
Work out how much money there is at the end. The interest is simple interest.
Name
Simple interest
Name:
Date:
1.You save $2850 in an account that pays 12% simple interest per year. How much will you have after 9 years?
2.You save $2850 in an account that pays 3% simple interest per year. How much will you have after 6 years?
3.You save $2500 in an account that pays 10% simple interest per year. How much will you have after 5 years?
4.You save $2850 in an account that pays 10% simple interest per year. How much will you have after 4 years?
5.You save $1000 in an account that pays 6% simple interest per year. How much will you have after 2 years?
6.You save $2300 in an account that pays 1% simple interest per year. How much will you have after 2 years?
7.You save $2950 in an account that pays 8% simple interest per year. How much will you have after 5 years?
8.You save $2800 in an account that pays 2% simple interest per year. How much will you have after 3 years?
9.You save $4700 in an account that pays 11% simple interest per year. How much will you have after 8 years?
10.You save $1100 in an account that pays 1% simple interest per year. How much will you have after 4 years?
crayonbird.com
Money & Percentages Pack8crayonbird.com
Budgeting
Work out how much money is left.
Name
Budgeting
Name:
Date:
1.You have $76. You spend $12.35, $21.55 and $12.25. How much is left?
2.You have $59. You spend $22.65, $2.20 and $13.65. How much is left?
3.You have $43. You spend $7.90, $15.20 and $16.05. How much is left?
4.You have $75. You spend $16.90, $26.10 and $27.45. How much is left?
5.You have $60. You spend $5.45, $19.50 and $20.35. How much is left?
6.You have $51. You spend $9.70, $14.90 and $15.40. How much is left?
7.You have $23. You spend $7.70, $4.20 and $8.05. How much is left?
8.You have $76. You spend $19.10, $24.85 and $4.35. How much is left?
9.You have $60. You spend $20.50, $9.45 and $6.65. How much is left?
10.You have $46. You spend $5.90, $25.15 and $9.05. How much is left?
crayonbird.com
Money & Percentages Pack9crayonbird.com
Best buys
Choose the better value in each question.
Name
Best buys
Name:
Date:
1.Breakfast cereal: 500 g for $9.55 or 1500 g for $34.65. Which is better value?
500 g for $9.551500 g for $34.65
2.Shampoo: 500 ml for $8.45 or 300 ml for $5.75. Which is better value?
500 ml for $8.45300 ml for $5.75
3.Washing-up liquid: 750 ml for $11.85 or 300 ml for $5.30. Which is better value?
750 ml for $11.85300 ml for $5.30
4.Breakfast cereal: 600 g for $2.45 or 150 g for $0.75. Which is better value?
600 g for $2.45150 g for $0.75
5.Shampoo: 150 ml for $3.40 or 750 ml for $19.65. Which is better value?
150 ml for $3.40750 ml for $19.65
6.Shampoo: 750 ml for $22.15 or 250 ml for $6.50. Which is better value?
750 ml for $22.15250 ml for $6.50
7.Milk: 800 ml for $12.90 or 500 ml for $10. Which is better value?
800 ml for $12.90500 ml for $10
8.Shampoo: 1500 ml for $22.05 or 600 ml for $6.90. Which is better value?
1500 ml for $22.05600 ml for $6.90
9.Orange juice: 600 ml for $15.70 or 300 ml for $10.40. Which is better value?
600 ml for $15.70300 ml for $10.40
10.Coffee: 750 g for $9 or 1000 g for $11.05. Which is better value?
750 g for $91000 g for $11.05
crayonbird.com
Money & Percentages Pack10crayonbird.com
Currency exchange
Convert each amount. Give your answers to 2 decimal places.
Name
Currency exchange
Name:
Date:
1.Convert 413 USD to MXN. Rate: 1 USD = 17 MXN.
2.Convert 273 GBP to USD. Rate: 1 GBP = 1.3 USD.
3.Convert 224 USD to GBP. Rate: 1 USD = 0.82 GBP.
4.Convert 531 USD to MXN. Rate: 1 USD = 17 MXN.
5.Convert 512 USD to AUD. Rate: 1 USD = 1.56 AUD.
6.Convert 185 USD to AUD. Rate: 1 USD = 1.52 AUD.
7.Convert 837 USD to CAD. Rate: 1 USD = 1.31 CAD.
8.Convert 196 USD to CAD. Rate: 1 USD = 1.33 CAD.
9.Convert 815 GBP to USD. Rate: 1 GBP = 1.25 USD.
10.Convert 667 USD to MXN. Rate: 1 USD = 19 MXN.
crayonbird.com
Money & Percentages Pack11crayonbird.com
Adding sales tax
Work out each price.
Name
Adding sales tax
Name:
Date:
1.A tent costs $286 before tax. Sales tax is 5%. What is the total price?
2.A skateboard costs $63 before tax. Sales tax is 5%. What is the total price?
3.A watch costs $100 before tax. Sales tax is 7%. What is the total price?
4.A phone costs $363 before tax. Sales tax is 8%. What is the total price?
5.A bike costs $525 before tax. Sales tax is 8%. What is the total price?
6.A football shirt costs $81 before tax. Sales tax is 10%. What is the total price?
7.A phone costs $386 before tax. Sales tax is 10%. What is the total price?
8.A skateboard costs $130 before tax. Sales tax is 6%. What is the total price?
9.A phone costs $674 before tax. Sales tax is 8%. What is the total price?
10.A video game costs $68 before tax. Sales tax is 7%. What is the total price?
crayonbird.com
Money & Percentages Pack12crayonbird.com
Goal planner
Make your goal specific, break it into steps and set a deadline.
Name
Goal planner
Name:
Date:
My goal
Why it matters to me
Steps
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Deadline
How I will know it is done
What could get in the way, and my plan
Money & Percentages Pack13crayonbird.com
Revision checklist
List your topics, rate how confident you feel, and tick each time you revise.